Marmaris Hakkında

Son Yazılar

Marmaris'e uzaklığı yaklaşık olarak 40 km olan Sel... Devamı için tıklayınız... 11/4/2020 1:07:00 PM
Bölgemizin genel bitki yapısı ağırlıklı olarak orm... Devamı için tıklayınız... 11/4/2020 10:16:00 AM
Kız kumu,Marmaris'e tatile gelen Marmaris'te yaşam... Devamı için tıklayınız... 10/29/2020 2:24:00 PM
İçmeler, Akdeniz iklimine sahip bir beldedir. Kış ... Devamı için tıklayınız... 11/6/2020 5:13:00 PM
Tarihçe

Marmaris’in eski adı Physkos. Fiskos Karya dilinde "Doğakenti" demektir. Bu isme neden de doğanın bütün unsurlarını ve güzelliklerini bünyesinde bulundurmasıdır. MÖ 3400 yıllarına kadar uzandığına dair izler biliniyor.Antik Karia’nın liman kenti olarak gelişmişti. Antik kentten günümüze çok şey ulaşamadı, kimi kalıntıları kuzeydeki Asartepe’de görebilirsiniz. Ama bu kalıntılar çok azdır ve ancak arkeologları ilgilendirebilecek durumdadır. 

Bilinen tarihi MÖ 900’lere kadar uzanan kent, Helenistik Dönem’de belli bir süre için Seleukos egemenliğine, sonra sırasıyla Roma, Bizans,13. yy.da Menteşoğulları egemenliğine girmiş. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman 1522’de fethediyor bu bölgeyi. Buradan da Rodos’a sefer düzenliyor ve aynı yıl ele geçiriyor. Marmaris’e,Osmanlılar döneminde Mimaras adı verilmiş, daha sonra Mermeris adıyla anılmış ve nihayet Marmaris adını almış. 

İşgal yıllarında (1919-1921 arası) kısa bir süre İtalyanların kontrolüne giren Marmaris, Cumhuriyet Dönemi’nde 80’li yıllara kadar balıkçı kasabası hüviyetinde kalmış, sonrasında ise hızla turizm kentine dönüşmüştür.

Marmaris HakkındaMarmaris'de yaşam

Zengin tarihi ve muhteşem doğası ile Marmaris Yarımadası, bu coğrafi konumuyla tarih boyunca sayısız uygarlıkların yerleşim yeri olmuş, çok sayıda limana ve kente ev sahipliği yapmış. Doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden muhteşem manzarası, bakir koyları, eşsiz plajları, antik kentleri, yat marinaları ve her türlü aktiviteyi sunmasıyla beraber Marmaris her yıl yüz binlerce turist ağırlamakta.

Marmaris'de Gezilecek YerlerMarmaris'de gezilecek  yerlerden sadece birkaçı

Marmaris çevresinde gezebileceğiniz harika yerler.

1) Marmaris Kalesi (M.Ö. 1044)

Şehrin en güzel yerinde ihtişamlı görüntüsüyle ve tepeden verdiği muhteşem Marmaris manzarasıyla görülesi bir kale.

2) Marmaris Müzesi

Marmaris Kalesi’nin içinde bulunan Marmaris Müzesi’nde arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerin yanı sıra eski döneme ait birçok eşya sergileniyor. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun o döneme ait birçok araç ve gereci de burada korunuyor.

3) Fosforlu Mağara

İç ve dışındaki turkuaz renginin oluşturduğu harika görüntü nedeniyle Fosforlu ismini alan mağaraya küçük teknelerle ulaşmak mümkün. Mağaraya bu teknelerle ulaştıktan sonra berrak sularında yüzmek paha biçilmez bir keyif.

Marmaris sedir adası4) Sedir Adası

Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası, Marmaris’ten 16 km uzaklıktadır. Efsaneye göre Kleopatra bu plajda yüzmüş, hatta kumu özel olarak kendisi getirtmiştir. Plajda bulunan kumun altın sarısı rengi görenleri büyülüyor.

6) Turunc

Dağların arasında sessiz sakin bir bölgede yer alan Turunç Plajı’nın denizi bir harika. Marmaris merkezinden 21 km uzaklıkta bulunuyor.

7) Selimiye

Selimiye Mavi yolculuk teknelerinin uğrak yeri olmakla beraber denizden Bodrum – Datça ve Marmaris’e uzananların vazgeçemediği Selimiye – Hisarönü – Orhaniye üçlüsünün vazgeçilmezi. Selimiye’nin hakim olduğu geniş kapalı koy adeta bir göl görünümü veriyor. Çam, badem, söğüt ve zeytin ağaçları doğasına ayrı bir güzellik katıyor.

Marmaris bozburun8) Bozburun

Marmaris merkezinden yaklaşık 25-30 dakikalık bir yolcula Cennet Adasına ulaşabilirsiniz yada bazı tekne turları da Cennet Adası plajına uğradığı için tekne turlarını da tercih edebilirsiniz.

9) Orhaniye

Marmaris’in 50 kilometre batısında yer alan bu sessiz ve temiz koyda bolca turistik tesis, lokantalar ve bir yat limanı var. Turistik dediğime bakmayın çok sakin ve bakir kalmış bir yer. Otellerin önünde kendilerine ait iskeleleri oluyor. Köyün merkezinde cami, balıkçılar, pansiyonlar ve köy kahveleri var.